Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duševní a fyzické příčiny stresu

16. 3. 2008
Duševní příčiny stresu
Jaké jsou příčiny stresu ptáků? Mohou být fyzické, psychické nebo obojí. Ačkoli stresory ohrožují vnitřní stabilitu organismu, nemusí vždy představovat pravou hrozbu dobré fyzické kondice. Např. pták, s kterým bylo po odchytu v přírodě hrubě zacházeno a manipulováno v rukavicích, bude tyto rukavice považovat za hrozbu. Často pak pták zpanikaří při pouhém pohledu na ně. Toto je příklad psychického stresoru. Psychické příčiny stresu mohou pocházet z vnějšího prostředí. Noví lidé, zvuky nebo zvířata, změny v potravě nebo přestěhování do nové klece, místnosti či jiného domova, to vše může být příčinou stresu. Také držení ptáků příliš dlouho vzhůru, rušení při spánku může způsobit stres, totéž platí i pro úzkost při separaci. Pro některého jedince je lepší, když ho na dovolenou vezmete v případě možnosti s sebou, pro jiného, když zůstane doma. Někteří ptáci se stanou úzkostliví po ztrátě majitele a tato úzkost ze separace může způsobit opravdové klinické onemocnění. Jiní ptáci špatně snáší cestování a budou spokojenější, zůstanou-li doma pod dohledem vhodné osoby. Pamatujte, že i ochočování divokých ptáků může mít neblahé následky na jejich zdraví. Také blízkost odlišných druhů ptáků může být škodlivá. Např. papoušci senegalští jsou ptáci z Afriky. A hlavní příčinou stresu může být jejich umístění v sousedství amerických druhů jako jsou amazoňani či arové. K zamezení stresu a také vnitrodruhové agrese se v tomto případě doporučuje udělat vizuální bariéru mezi voliérami.

Fyzické příčiny stresu
Fyzické stresory jsou obvyklé u domácích mazlíčků i chovných ptáků. Infekce jsou jejich častým příkladem. Na ptáku se nemusí projevit klinické příznaky, ale jeho organismus svádí boj s tím, aby zabránil infekci a udržel si homeostázu (vnitřní rovnováhu organismu). Pták nevypadá nemocný, ale ani není v kondici. Takový pták většinou není schopen hnízdit, neboť rozmnožování je pro něj luxus. Pták, který se vypořádává s nemocí, není dostatečně silný, aby hnízdil.
Jiným příkladem stresu je nedostatečná výživa, což může dále vést k sekundární infekci. Napadení parazity patří také do skupiny fyzických stresorů. Střevní paraziti jako tasemnice, roupi nebo Giardia okrádají ptáky o nezbytné živiny a oni pak trpí podvýživou. Také toxiny a jedy mohou poškodit normální fungování organismu. Toxický může být pro ptáky tabákový kouř, aerosoly, připálené jídlo, jedovaté rostliny, olovo, zinek a čistící prostředky. Pelichání je období zatěžující fyzickou kondici ptáků, kdy staré peří je nahrazováno novým. Vyžaduje obzvlášť velký přísun energie, stejně jako látky nutné pro tvorbu peří.
Přestože stresující faktory nemusí představovat pro ptáka přímou hrozbu, mohou způsobit problémy. To, co je stresující pro jednoho ptáka, nemusí mít stejný vliv na druhého jedince a také to co nepříznivě působí na ptáky nemusí stresovat člověka.