Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kontrolujte trus papoušků

12. 4. 2007

Každý chovatel ptáků by měl vědět, jak vypadá jejich normální trus. Měl by pozorně sledovat ptačí výměšky, aby měl správnou představu, jaký je obvyklý stav u každého chovaného jedince.
Normální ptačí výměšky mají dvě součásti, které se spojují v kloace před jejich vypuzením z těla – trus a moč
Trus, červovitého tvaru, je složen z pevných výměšků střeva, nestravitelných částí přijaté potravy a barviv, vzniklých trávením. Bývá tmavozelený (převážně u zrnožravých) nebo hnědý (u ptáků živících se granulemi). Může mít i jiné zabarvení v závislosti na tom, co právě pták konzumuje. Např. některé bobule mohou značně změnit barvu trusu. Varovné je, pokud se v trusu najednou objeví zarudlé zabarvení, což může být vysvětleno přítomností krve. Chovatel by měl sledovat, co ptáci jedí. Podle toho lze odvodit zabarvení jejich trusu. Pokud pták po 24 hodin nepřijímal žádnou potravu, je trus tmavozelený (téměř černý) a lepkavý. Někdy se chovatelé mylně domnívají, že je tmavé zbarvení způsobeno přítomností natrávené krve v trusu, ale ve skutečnosti je jeho původcem jaterní barvivo – biliverdin. Při průjmovém onemocnění (diarrhea) tato pevná část exkrementů chybí. Za průjem bývá považován i stav, kdy je trus vodnatý a jeho pevná součást je obsažena jen v malém množství. Avšak to je jen falešný dojem. Ptačí organismus v tomto případě absorboval větší množství vody. Pokud není hnědý či zelený pevný trus zformován a je vodnatý, potom se jedná o opravdový průjem. Druhou součástí exkrementů je moč. Je kašovitá a na trusu vytváří bílý, krémově nebo do žluta zbarvený povlak. Moč obsahuje kromě solí hlavně dusík, vzniklý při metabolismu a trávení bílkovin. Dusík je odstraňován ve formě kyseliny močové, která na rozdíl od močoviny (vylučované ledvinami savců) je ve vodě nerozpustná. Ptáci tak dosahují menší hmotnosti ušetřením váhy vody nutné k vyloučení močoviny. Močový měchýř není u ptáků přítomen. Ledviny jsou párové a leží po stranách páteře.

Spolu s močí je vylučována i přebytečná voda. Její množství závisí na typu potravy, kterou pták zkonzumoval. Pták, který se živil ovocem a zeleninou (s velkým obsahem vody), bude mít moč vodnatější, než jedinec živící se suchými granulemi. Mnoho lidí se mylně domnívá, že krmení ovocem a zelenými částmi rostlin může malým papouškům jako jsou andulky, korely nebo agapornisové, způsobit průjem. Vyšší obsah vody v ovoci a zelenině způsobí , že jsou vyloučené exkrementy vodnatější, avšak o průjem se nejedná. Ptáci také vylučují více vody ve stresu nebo při nervozitě, v důsledku vyššího tlaku krve. Trus a moč mohou být vylučovány samostatně.
Správná kontrola trusu předpokládá čisté dno voliér a klecí. Jakoukoli déletrvající změnu by jste měli oznámit veterináři. Krev v moči může znamenat otravu olovem (obzvláště u amazoňanů) nebo zřídka i infekci ledvin. Zeleně zabarvená moč může indikovat infekci, způsobenou bakteriemi rodu Chlamydophila. Původcem průjmu mohou být bakterie v trávicím traktu, některé viry, toxiny či prvoci. Oblí červi také mohou být příčinou průjmu. Jejich vajíčka jsou v trusu vylučována nepravidelně, což stěžuje jejich identifikaci běžnou testovací metodou.
Změny trusu jsou často první známky toho, že něco není v pořádku. Včasné rozpoznání nemoci, dříve než je pták klinicky nemocný, dává větší šanci na uzdravení.