Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křepelka korunkatá

12. 4. 2008

Křepelka korunkatá je mezi chovanými malými ptáky řádu hrabavých (Galliformes) opravdovým skvostem. Mezi chovateli je známa také pod jménem roul-roul podle jejího latinského názvu Rollulus roulroul. Samička je celkově zelenavá s hnědými křídly. Sameček, jak už to tak u hrabavých bývá, je hezčí. Peří má modré s kovovým leskem a na hlavě rezavě hnědou korunku.

V přírodě se tento druh vyskytuje v tropických deštných lesích Barmy, Thajska, jižní Malajsie, ObrazekBornea a Sumatry. Křepelky se zdržují v hustých porostech, kde se živí hmyzem, červy, bobulemi, spadaným ovocem a semeny. Žijí po celý život v párech., pouze po vyhnízdění se zdržuje pohromadě celá rodina. Samička si pro vajíčka vyhledá kryté místo na zemi, které vystele trávou a listy. Tam snese 4 – 6 bílých vajíček. Mláďata se líhnou po 18 – 20 dnech. Neumí si sama hledat potravu, proto jim v prvních dnech rodiče potravu nabízejí v zobáku. Po třech týdnech již malé křepelky začínají poletovat a mohou společně s rodiči hřadovat přes noc na stromě.

A proč křepelka korunkatá není pro každého chovatele? 1) Je to pták pocházející z tropů, není nikterak otužilý, proto potřebuje přes zimu vytápěnou voliéru alespoň na 5o C . 2) Je to pták náchylný k řadě nemocí drůbeže.Není tedy vhodné ho chovat ve venkovních voliérách, kam mohou být snadno zavlečeny choroboplodné zárodky divoce žijícími ptáky. Doporučujeme chovat křepelky ve vnitřní voliéře s písčitým dnem vybavené rostlinami pro možnost se ukrýt. Vyhovuje jim vysoká vzdušná vlhkost. Důležitá jsou i bidýlka na hřadování. 3) Ani odchov mláďat není bez problémů. Sami vysedí křepelky vajíčka jen výjimečně, je nutné je líhnout v líhni či pod malou slepičkou. Jak již bylo zmíněno, v přírodě rodiče krmí malé zpočátku ze zobáku. V zajetí musí tento úkol převzít chovatel. Pinzetou nebo v prstech jim nabízet naporcované svlečené moučné červy dokud nezačnou přijímat potravu samy. Pomoci může i mládě jiné křepelky či kuře, které bude jejich učitelem. Základem potravy pro křepelky jsou různé druhy prosa a v chovné sezóně granule pro křepelky, které obsahují potřebné bílkoviny. Jejich příjem se zvyšuje také podáváním směsi pro hmyzožravé ptáky např. značky Allpet. Lze ji nahradit vaječnou míchanicí doplněnou o moučné červy. Po celý rok lze nabízet různé druhy ovoce – jablka, hroznové víno, banány, pomeranče. Posledním důvodem, proč roul-roul není pro chovatele-začátečníky je jejich poměrně vysoká cena.

Tímto článkem nechceme rozhodně odradit chovatele od rozšíření kolekce o tyto skvostné ptáky. Chtěli jsme pouze ukázat, že ne všem ptákům stačí malý oplocený výběh, zrní a voda. Roul roul mezi takové rozhodně nepatří . Potřebuje opravdové chovatelské nadšení, zkušenosti a chovatelské srdce.