Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Křepelka korunkatá

12. 4. 2008

Křepelka korunkatá je mezi chovanými malými ptáky řádu hrabavých (Galliformes) opravdovým skvostem. Mezi chovateli je známa také pod jménem roul-roul podle jejího latinského názvu Rollulus roulroul. Samička je celkově zelenavá s hnědými křídly. Sameček, jak už to tak u hrabavých bývá, je hezčí. Peří má modré s kovovým leskem a na hlavě rezavě hnědou korunku.

V přírodě se tento druh vyskytuje v tropických deštných lesích Barmy, Thajska, jižní Malajsie, ObrazekBornea a Sumatry. Křepelky se zdržují v hustých porostech, kde se živí hmyzem, červy, bobulemi, spadaným ovocem a semeny. Žijí po celý život v párech., pouze po vyhnízdění se zdržuje pohromadě celá rodina. Samička si pro vajíčka vyhledá kryté místo na zemi, které vystele trávou a listy. Tam snese 4 – 6 bílých vajíček. Mláďata se líhnou po 18 – 20 dnech. Neumí si sama hledat potravu, proto jim v prvních dnech rodiče potravu nabízejí v zobáku. Po třech týdnech již malé křepelky začínají poletovat a mohou společně s rodiči hřadovat přes noc na stromě.

A proč křepelka korunkatá není pro každého chovatele? 1) Je to pták pocházející z tropů, není nikterak otužilý, proto potřebuje přes zimu vytápěnou voliéru alespoň na 5o C . 2) Je to pták náchylný k řadě nemocí drůbeže.Není tedy vhodné ho chovat ve venkovních voliérách, kam mohou být snadno zavlečeny choroboplodné zárodky divoce žijícími ptáky. Doporučujeme chovat křepelky ve vnitřní voliéře s písčitým dnem vybavené rostlinami pro možnost se ukrýt. Vyhovuje jim vysoká vzdušná vlhkost. Důležitá jsou i bidýlka na hřadování. 3) Ani odchov mláďat není bez problémů. Sami vysedí křepelky vajíčka jen výjimečně, je nutné je líhnout v líhni či pod malou slepičkou. Jak již bylo zmíněno, v přírodě rodiče krmí malé zpočátku ze zobáku. V zajetí musí tento úkol převzít chovatel. Pinzetou nebo v prstech jim nabízet naporcované svlečené moučné červy dokud nezačnou přijímat potravu samy. Pomoci může i mládě jiné křepelky či kuře, které bude jejich učitelem. Základem potravy pro křepelky jsou různé druhy prosa a v chovné sezóně granule pro křepelky, které obsahují potřebné bílkoviny. Jejich příjem se zvyšuje také podáváním směsi pro hmyzožravé ptáky např. značky Allpet. Lze ji nahradit vaječnou míchanicí doplněnou o moučné červy. Po celý rok lze nabízet různé druhy ovoce – jablka, hroznové víno, banány, pomeranče. Posledním důvodem, proč roul-roul není pro chovatele-začátečníky je jejich poměrně vysoká cena.

Tímto článkem nechceme rozhodně odradit chovatele od rozšíření kolekce o tyto skvostné ptáky. Chtěli jsme pouze ukázat, že ne všem ptákům stačí malý oplocený výběh, zrní a voda. Roul roul mezi takové rozhodně nepatří . Potřebuje opravdové chovatelské nadšení, zkušenosti a chovatelské srdce.