Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pelichání papoušků

14. 2. 2007

Úvod
Peří je hlavním znakem ptáků, který nenalézáme u žádného jiného tvora. Plní mnoho důležitých funkcí. Letky umožňují ptákům vzlétnout, když je třeba, např. při úniku před nepřítelem nebo při hledání nového teritoria. Peří má také termoregulační funkci, pomáhá udržovat rychlejší metabolismus při průměrně vyšší teplotě těla než u člověka.
Stejně jako vlasy i peří časem zestárne, opotřebuje se a poškodí. A protože je peří životně nezbytné pro přežití, nejsou roztřepené konce per jen módní katastrofou. Kdyby ptáci neměli možnost pravidelně vyměnit staré peří za nové, jejich život by byl mnohem kratší. Nemohli by např. udržovat teplotu těla nebo uniknout nepříteli.
Peří neroste nepřetržitě od kořínků jako vlasy. Nové pero dostává živiny z krve ve folikulu, což mu umožňuje růst. Když dosáhne geneticky určené velikosti, přestane růst a cévy zaniknou. Je-li pero opotřebované, je vytlačeno perem novým rostoucím pod ním. Pelichání může také ptáky připravit na různá období a role v životě. Např. mladí ptáci mají nevýrazné peří, neboť jsou ještě nezkušení vůči útokům nepřátel a peří jim pomáhá se maskovat. Když dospějí, účel peří se mění od maskování k možnosti vyniknout a přivábit partnera. Některé druhy přepeřují v době námluv do speciálního svatebního šatu, na zbytek roku se však „obléknou“ do obyčejného, méně pestrého peří. Na zimu dostávají ptáci hustší zimní šat, který snadno vypadá, jakmile se oteplí.

Typické pelichání
Je až neuvěřitelné, že po ptačí místnosti, kterou obývají jen malí astrildi či kanáři, může poletovat až 2 000 per. Ačkoli se může zdát, že se všech 2 000 per objeví na podlaze najednou, obvyklí ptačí chovanci neztratí všechno peří naráz, jako je tomu u některých skupin ptáků v přírodě, ale ztrácejí peří postupně. Nahrazují ho novým denně nebo ve vrcholné fázi pelichání. V žádném případě by neměli ani drobní pěnkavovití ani papoušci ztratit schopnost létat, ani by jim v důsledku pelichání neměla vzniknout holá místa na těle.
Délka trvání pelichání závisí na sezóně, druhu, kondici a věku ptáka. Papoušci jsou považováni za ptáky, kteří nemají sezónní pelichání, ale peří vyměňují během celého roku, ale existuje určité období, kdy je tento proces viditelnější. Silné pelichání může ovlivnit i povahu papouška. Může být méně komunikativní a hravý, neboť jeho energie se přesunula do růstu nového peří. Někteří papoušci jsou mrzutí, protože je rostoucí peří svrbí. Papoušci v páru si navzájem probírají svědící rostoucí pera. U samotných domácích mazlíčků se může vyvinout znepokojivě vypadající ostnitý porost na hlavě. Dobu pelichání lze úspěšně využít ke sblížení při drbání hlavy vašeho svěřence.
Kanáři a jiní drobní pěvci pelichají v pravidelných cyklech odpovídajících délce světelného dne. Organismus kanára je normálně naprogramován pelichat během dlouhých letních dní v červnu a červenci po zatěžujícím období hnízdění. V létě mají divocí kanáři více času pro sběr vysoce kvalitní potravy, potřebné pro zdravý růst peří. Pelichání stojí ptáky mnoho energie, a tak většina kanárů přestává v tomto období zpívat. Příliš mnoho umělého světla může narušit program pelichání. Pokud jsou kanáři vystaveni denně 15 či více hodinám světla, můžete nečekaně vyvolat neustálé pelichání, které je připraví o sílu a chuť zpívat. Redukujte tedy na pár týdnů množství světla na 8 hodin. Pak postupně uzpůsobte délku dne období roku. Pokud svítíte v místnosti v době, kdy mají zpát, zakryjte jim klece. Jen zřídka odmítá pták během pelichání koupel či sprchu. Pokud neposkytnete sprchu ptákům dostatečně často, nebuďte překvapeni, pokud se budou koupat ve vodě na pití. Koupání pomáhá odstranit uvolněný keratin, který může jinak zůstávat v peří jako druh ptačích lupů. Koupání také zabraňuje svrbění, které provází ptáky v určité fázi pelichání. Papoušci přepelichají několikrát, než dosáhnou pohlavní dospělosti. Drobní exoti jsou pohlavně dospělí obvykle již po prvním pelichání. Mladí kanáři nevyměňují při prvním pelichání ocasní pera a letky (tj. ve věku 8 – 9 týdnů), a proto je mnoho lidí označuje jako nevzletné. Při další výměně peří však nahradí tato pera stejně jako dospělí.