Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokud pelichání není v pořádku

2. 3. 2007
Pelichání je čas, kdy ptačí tělo potřebuje mnoho proteinů a dalších živin k tvorbě nového peří. Pokud peří neroste jako obvykle, zajděte na vyšetření k veterináři. Pokud máte mladého ptáka, zamyslete se, zda neobvyklý vzhled není barevná mutace. Mnoha amazoňanům se např. vybarví hlava a týl žlutě, ale ptáci, kteří zežloutnou celí, mohou trpět nedostatkem některých živin. Žakové, kteří zčervenají nebo amazoňani s černým peřím, by měli být prohlédnuti veterinářem. Starší papoušci s přibývajícími roky začínají šedivět. U papoušků trpících nedostatkem proteinů se objeví neobvyklé bílé nebo žluté peří. Někdy bývá pelichání opožděné v důsledku nedostatku potravy nebo stresu. Při tomto procesu spotřebuje ptačí tělo až 30% energetického příjmu, a tak ptačí organismus počká, až pomine krize. Ptáci, u nichž se obnova peří opozdí, budou dočasně pokryti starým opotřebovaným peřím. Pak u nich dojde k velmi intenzivnímu pelichání a staré peří vypadá a je nahrazeno novým.
Pokud pták pelichá tak intenzivně, že mu na těle vznikají holá nebo bolavá místa, vemte ho k veterináři.
Jiným závažným onemocněním je tzv. Francouzské pelichání., které mladým andulkám brání v růstu peří. O příčině se dosud debatuje. Papouščí nemoc zobáku a peří (PBFD) je ničivě postupující nemoc končící smrtí. K příznakům patří špinavě vypadající, potrhané, oholené, pokroucené nebo jinak deformované peří, lysiny, bolavé nebo měkké body na zobáku. Nemoc byla objevena u kakadu bílého, ale pozorována byla i u jiných papoušků. Nemoc způsobuje virus a není vyléčitelná. Nemocného ptáka je třeba držet izolovaně od ostatních po zbytek jeho života, aby se zabránilo přenosu viru.
Lysá místa však nemusí vždy znamenat onemocnění. Mohou být způsobena vytrháváním peří. Samice si např. začnou škubat peří na hrudi, když jsou připraveny k hnízdění. Často také ptáci v hejnu klovou nejslabší nebo nejméně agresivní jedince, pokud je jich v malém prostoru příliš mnoho. Když vyndáte oběť, najdou si obvykle jinou. Jediným řešením je umístit ptáky do dostatečně velkého prostoru.
Někdy pták škube peří sám sobě. Tento problém má řadu příčin a spoustu řešení. Veterinář vám potvrdí, zda se nejedná o fyziologickou příčinu (např. červený roztoč). Pokud ne, je třeba zkoumat psychickou stránku. Nudí se váš pták? Je nervózní? Ztratil starého přítele nebo žárlí na nového? Je vzhůru dlouho do noci? Existuje sposta teorií. Např. se připouští, že žakové nesnesou amazoňany a mohou si trhat peří, pokud se mají s nimi dělit o přízeň jejich chovatele.

Peří bylo mnohdy to, co nás poprvé na ptácích zaujalo, a díky tomu jsme pak blíže poznali i jejich inteligenci a osobnost. S dobrou péčí a znalostmi můžete usnadnit vašim ptákům období pelichání tak, že jejich peří zůstane takové, jaké vás u nich poprvé uchvátilo.