Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příspěvky chovatelů

2. 2. 2006

Krmení astrildovitých pěvců, Josef Soukup

Základem krmení jsou suchá a polozralá semena, v době odchovu mladých též různý hmyz. Směs semen může mít např. toto složení: 70% různých druhů pros, 15 - 20% lesknice, 5% nigru, 5 - 10% semene lnu, semena různých travin, salátu, máku. V některé literatuře se setkáte s doporučením semene řepky případně semence, ale to nepovažuji za vhodné. Tato semena mají vysoký obsah tuku, který rozhodně zdraví astrildovitých neprospívá. Některé druhy jsou více náchylné na tučnění a jejich zdraví by bylo ohroženo. Snad by bylo možno připomenout, že není podstatné, budem-li dávat zrniny smíchané nebo každý druh zvláště v menších miskách, to lze pokládat za druhořadé.


Zvonohlík bělobřichý


Po dlouhé odmlce, Vám opět přináším postřehy z mého chovu astrildovitých a jiných pěvců. (autor www.astrildi.com)

Do svého chovu, jež jsem musel z časovývh důvodů značně omezit ( avšak doba se mění a mě opět přejí podmínky) zařazuji zvonohlíka bělobřichého(Serinus dorsostriatus). Hlavním důvodem proč jsem si jej pořídil je zpěv!
Jedná se o exota z řádu pěvců, čeledi pěnkavovití, rodu zvonohlík. Ve volné přírodě se vyskytuje v Etiopii, Somálsku, Súdánu, Ugandě, Keni a Tanzanii.

Rozdíl v pohlaví je znatelný na první pohled. Samec je podstatně žlutější než samice.
Jako potravu jim předkládám zbytky krmení (směs Witte Molen pro čížky - HOODED SISKIN MIXTURE) od čížků ohnivých a tuto směs obohacuji směsí pro drobné exoty (Prestige). Průběžně i mimo dobu hnízdění předkládám vaječnou směs (Orlux vaj. míchanice kondiční s medem - známou jako FORTI PATEE). Dalším nezbytným doplňkem je písek (APETIT - dovoz z holandska). Dále mají k dispozici sépiovou kost a energy block. V době hnízdění doplňuji vitamíny buď farmakem PROMOTOR L 1000 nebo přípravkem Omni-vit (ORLUX).
Moje zvonohlíky chovám v kleci bednového typu s přední mřížkou, o velikosti 45x40x75 cm, v košíčku o průměru 7 cm vybaveného vyjímatelnou sisalovou vložkou a zavěšeného na přední mřížce.
Hnízdí velmi snadno. Jako stavební materiál jim poskytuji konopné vlákno nebo sisal, popřípadě psí chlupy. Obvykle snáší 4-5 vajíček, z nichž mladé samice odchovají cca 1-2 mladé. Zkušenější samice jsou již schopny vysedět a odchovat 90% snůšky. Mláďata jsou samostatná cca po 30 dnech.