Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

2. 2. 2006
 Byly stanoveny dvě zeměpisné formy a to Zebřička pestrá- ostrovní T. guttata guttata, která obývá území mimo Austrálii. Druhou formou je Zebřička pestrá- australská T. guttata castanotis (Gould).Obrazek Dospělý pták má délku 10,5 cm, kčídlo 5,5 cm a ocas 3,5 cm. Původní zebřička je na hlavě, krku a zádech šedá. Černě zbarvený pásek na hrudi odděluje bílou spodní část těla. Na lící jsou oválné hnědavě červené skvrny lemované pod okem černou čarou. Červenavé skvrny jsou i na bocích a jsou posety bílými skvrnami. Křídla jsou šedohnědá a ocas má z vrchu černobílé páskování. Zobák je červený a nohy růžové. Samice je šedá se světlejší spodní částí těla a černou čarou pod okem. Zebřičky patří mezi nejznámější chované astrildy. Vynikají zejména svojí nenáročností, adaptabilitou a jsou jedny z nejlepších ptáků pro začínající chovatele. I já jsem před lety s těmito astrildy začínal a v současné době mám něco kolem 15 párů různých barevných variací, bílé, šedé, skořicové, černolící, krémové, straky a další. Zebřičky obývají skoro celou Austrálii a Malé Sundy. V přírodě hnízdí v různých keřích a hnízdo má lahvovitý tvar. Živí se travními a jinými drobnými semeny, v zajetí jsou na výživu nenáročné, jelikož oproti jiným astrildům potřebují méně živočišných bílkovin. Krmí se zejména směsmi drobných semen různých druhů pros, mohárem, čumízou a lesknicí. Krmení je vhodné i máčet a nechávat naklíčit. V době hnízdění se přikrmuje vaječnou míchanicí. Přídavkem mohou být různé druhy ovoce, zeleniny a spousta krmných přísad vitaminů a minerálií, které se dají sehnat běžně v obchodech s chovatelskými potřebami. Zebřičky hnízdí v zajetí velmi snadno a neopovrhnou jakoukoli budkou či hnízdnímu košíku s použitím drobného sena či peří. K chovu postačí větší klec nebo voliéra a mohou být bezproblému drženi s dalšími mírumilovnými ptáky. Hnízdí prakticky kdykoliv v roce a snůška mívá kolem 4- 7 vajec, na kterých sedí oba rodiče 11- 12 dní. Mláďata opouští hnízdní budku zhruba po 20 dnech. U klece by neměla chybět koupelnička, jelikož zebřičky se velmi rádi koupou. Jsou to velmi příjemní a nenároční společníci..
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

špatný pár :-( ?

(lukas, 26. 9. 2010 10:48)

Ahoj. Mám pár zebřícek který asi 3 měsíce nejevil zájem o hnízdění, ale ted najednou jsem uviděl nosit samečka hnízní materiál né do budky ale nad ni a mezi jejími spárami. O 3 dny později jsem našel snesené vajíčko na dně kleci a od te doby nic. Jak je to možné že nechtějí lozit do budky ? Děkuji.

Klec

(Hosty, 12. 9. 2010 21:48)

Chtěl sem se zeptat jak velkou klec byste doporučili pro jeden pár??

Pro Smudlinku

(Jirka, 21. 7. 2010 19:53)

Podle toho jak píšete, tak si Váš pár normálně staví hnízdo jen nemají vajíčka? To že je to skutečně pár předpokládám..:) Tam může být problém na straně samičky, ale jestli je to už rok a chcete mít mladé, koupil bych si nejlépe celý nový pár, případně samičku..

Pro Ondru

(Jirka, 21. 7. 2010 19:48)

Předpokládám, že máte skutečně pár:) Pak záleží na spoutě věcech. Například jakou máte klec, jaké máte budky, jaký je hnízdní materiál a další věci. Jestli ale máte všechno tak jak má být, tak bych jim dal čas a pokud se to nezmění, zkusil bych jim obstarat nové partnery nebo přímo koupil jiný pár..

Pro Petru

(Jirka, 21. 7. 2010 19:41)

Takovéto příznaky většinou bývají, když už se rodiče o mládě nestarají a začínají znova hnízdit, pak ho odhánějí, případně na něj i útočí. Pokud již samo žere, tak bych ho oddělil..

Mladata

(Smudlinka, 13. 7. 2010 14:00)

ahoj, zajimalo by me proc moje zebricky nemaji mladata.mam jeden par a chovam je v kleci.maji tam hnizdo,ale vajicka porad nemaji a presto je uz chovam asi jeden rok.prosim o odpoved.dekuji =)

hnízdění

(ondra, 7. 7. 2010 13:18)

ahoj. Koupil jsem si pár zebřiček [ strarý asi 1,5 roku ]. Dal jsem jim do klece budku asi před 2 týdny a pořád nechcou hnízdit ani nosit hnízdní materiál a budku vůbec nenavštěvují. Čím to může být že pár o hnízdění nejeví žádný zájem?

Klování mláděte rodiči

(Petra , 5. 7. 2010 21:29)

ahoj, máme 1 mládě Zebřičky v kleci společně s párem a od včerejška začali to mládě oba rodičové neustále klovat, hlavně v oblasti zadku. Může mi někdo poradit co s tím máme dělat, případně proč se toto děje ? Mládě oddělit ještě nechceme, rodiče ho ještě živí, je asi 2 týdny vylétlé z hnízda. Děkuji.

Pro danasos

(Jirka, 28. 6. 2010 21:59)

Pokud je máte naučené, že do těch budek lezou nebo v nich přenocují, tak je možné že se budou cpát do té budky toho páru, co tam má vajíčka. Ale zkusil bych jim ty budky vzít a uvidíte. Ten hnízdící pár by si měl tu budku hlídat a ostatní tam nepouštět. Pokud budou přeci jen dělat problémy, tak bych je asi od nich oddělil..

3 páry- hnízdění

(danasos, 27. 6. 2010 21:49)

Tak uz mám zase další otázku. Mám 3 páry zebřiček a z toho 1 pár hnízdí a májí už 4 vajíčka. V kleci mám 3 budky aby měl každý pár v čem spát. Zbylé 2 páry jsou ještě mladé a tak je nechci nechat hnízdit. Můžu ty 2 budky oddělat a nechat jen jednu s vajíčkama ? Mám strach že po odebrání budek se budou lozit k páru s vajíčky a tím je poškodí. Můžu jim teda ty budky oddělat aniž by pak ohrožovali chovný pár a vajíčka ?

Pro Katku

(Jirka, 27. 6. 2010 20:36)

Pokud je to už týden, tak z toho nic nebude. Ale doporučuji už předem kontrolovat vajíčka prosvěcováním. Stačí třeba baterka a předem zjistíte zda jsou oplozená a zda z nich něco bude..

Děkuji

(Katka, 24. 6. 2010 21:27)

Děkuji za rady na těchto stránkách. Ještě bych,ale uvítala radu. Jak jsem již psala máme 3 páry které hnízdí.Nakoukla jsem do hnízda a máme tam asi týden staré ptáčátko, ale dalších pět vajíček tedy neoplodněných. Mám je odstranit?V další budce jsou už dvě mláďata a další 3 vejce jsou šedé, tak si myslím, že můžeme čekat ještě další přírustky.Všechna ta naše drobotina nám dělá ohromnou radost a tak se také chci pochlubit.

Pro Johny

(Jirka, 24. 6. 2010 19:34)

Tak uvádí se to, ale rozhodně to není něco co by bylo nutností a bez čeho by se neobešli. Ve Vašem případě, pokud to dělá problémy bych ty budky odstranil. Nehledě na to, že jste říkal, že tam mají už postavené hnízdo..

budky

(Johny, 24. 6. 2010 14:03)

Já jsem četl, že by zebřičkám měli být budky poskytnuty na přenocování. Přes den do nich moc nechodí ale každou noc v nich spí. Nevadí to, když nebudou mít v čem spát ?

Pro Johny

(Jirka, 24. 6. 2010 8:58)

Tak v prvé řadě bych jim odstranil budky, protože vhodné nechat je hnízdit je až kolem jednoho roku. Uvidíte jestli to s tím souvisí a zda se to nezlepší..

2 páry

(Johny, 23. 6. 2010 18:42)

Nevím jestli je to spojené s hnízděním. Jeden pár už má v budce postavené hnízdo, ale myslím, že jsou ještě moc mladé na hnízdění [ mají asi 4 měsíce ]. Máte pravdu-odhánění se navzájem, honí se po kleci, odhánějí se od krmení..... Klec mám 120x40x130- délka x šířka x výška.

Pro Johny

(Jirka, 23. 6. 2010 16:09)

Můžete to zkusit, ale myslím si, že to nepomůže a spíše by tam vznikla ještě větší agresivita mezi všemi. Nevím jak máte velkou klec, jestli by to nechtělo větší? Je to individuální u každého jedince a předpokládám, že je ta agresivita spojená s hnízděním a odháněním ostatních? Asi nejrozumnější řešení je oddělení problematických párů..

PROSÍM POMOC!!!

(Johny, 22. 6. 2010 20:38)

Mám 2 páry zebřiček a samci na sebe neustále útočí. Čím to je ? Nepřestali by kdybych ještě k nim přidal další pár ? PROSÍM ODPOVĚZTE !!! JE MI JICH LÍTO JAK SE POŘÁD PEROU !!!

děkuji

(danasos, 16. 6. 2010 21:09)

Děkuju za radu. Moje bílá zebřička nejspíš bude samec, jelikož jak tady píšete má opravdu výraznější zobák než samička a je i mohutnější.

Pro danasos

(Jirka, 14. 6. 2010 23:28)

U bílých zebřiček se to stoprocentně pozná asi jen podle zpěvu samečka. Jinak sameček bývá výraznější, zejména má výraznější zbarvení zobáčku. Hnízdo většinou budují oba ptáci, ale je pravda že sameček často nosí hnízdní materiál, který samička zpracovává.. 

Portrét