Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panenka bělohlavá (Lonchura maja)

3. 2. 2006
Obývá Indinésii a Malajsii. Velikost je přibližně 11 cm. Je velmi obtížné rozpoznat rozdíl mezi oběma pohlavími. Sameček se často pozná podle toho, že má o něco bělejší hlavičku než samička. Důvěryhodnější je však studium chování těchto ptáků; během námluv samečci zpívají. Vydávají však velice slabé tóny, takže nás přesvědčí chvění peříček na hrdle a držení těla. Tito ptáci prospívají jak v pokojové, tak veObrazek venkovní voliéře. Také je můžeme umístit do chovné klece, ale pouze dočasně, protože ptáci při nedostatku pohybu rychle tloustnou. Zeleň ve svém domově tento pták vítá, ale není pro něj životně důležitá.
Krmíme směs pro drobné exoty, travní semena. Vaječná míchanice, dále směs pro hmyzožravé ptáky (All Pet, apod.) s podílem sušeného hmyzu, dále předkládáme mravenčí kukly (uchováváme zamražené) pokud možno nesušené (sušené namáčíme v mléce - nedoporučuji), jídelníček můžeme doplňovat i živím hmyzem (octomilky, mšice)v případě, že nestačí volně schytaný hmyz, dále grit a písek pro dobré trávení, sépiová kost.
Panenka bělohlavá se pro svou snášenlivost a společenskou povahu výborně hodí do voliéry se smíšeným obyvatelstvem. Doporučujeme chovat více párů než jeden, protože příslušníci tohoto druhu spolu velice dobře vycházejí.
Pokud chceme, aby tito ptáci zahnízdili, je lepší chovat je ve skupince, aby měli větší výběr partnerů. Při výběru hnízda nejsou vybíraví. Některé panenky si stavějí samostatná hnízda ukrytá v keři, jiné zase hnízdí v uzavřené či polotevřené hnízdní budce. Jako materiál na stavbu používají stébla trávy, seno a kokosová vlákna. Průměrná snůška je 3-5 vajec, na kterých sedí výhradně samička. Po 12 až 14 dnech se vyklubou mláďata. Ve stáří 21 až 23 dnů vylétají z hnízda. Tehdy se ještě o sebe neumějí úplně postarat. Rodiče se o ně musejí ještě asi dva týdny starat. Konečné zbarvení získavájí panenky asi ve věku pěti až šesti měsíců.